עמוד הבית בית בכפר > מאמרים > כללי > רכישת דירה בדיור מוגן – הצעד הבא בנדל"ן

רכישת דירה בדיור מוגן – הצעד הבא בנדל"ן

ידוע כי השקעה בנדל"ן היא אחת מההשקעות הטובות ביותר בישראל, אך בחמשת השנים האחרונות משקיעים גדולים בשוק גילו את הדבר הבא - נדל"ן בתחום הדיור המוגן. מה כ"כ זוהר כאן ומה מושך את המשקיעים?

 

בשנים האחרונות נמצא תחום הדיור המוגן במגמת עלייה. הצמיחה בתוחלת החיים והעלייה במצבם הכלכלי של אזרחי הגיל השלישי בישראל, מביאים לכך שהביקוש לדיור מוגן עולה. אולם עלייה זו אינה משתקפת במספר יחידות הדיור המוגן ברחבי הארץ ובעיקר באזור המרכז, בעיה הנובעת בחלקה בעקבות היעדר קרקעות לכך, חוסר תכנון לטווח ארוך ומניעת הרשויות המקומיות לקידום של שטחים עירוניים לפרויקטים כאלה. בנוסף לכך, הצמיחה בתוחלת החיים עולה וכמו כן גם גיל הכניסה הממוצע לדיור מוגן, לכן, על מנת שלא לאבד את נתח השוק, נדרשות החברות המספקות שירותי דיור מוגן לגיל השלישי להתאים את עצמן לקהל, ליצור בתים אטרקטיביים יותר ולגבות תשלומים בהתאם.

רכישת דירה בדיור מוגןבית דיור מוגן חוף כנרת של רשת בית בכפר

שילוב הנתונים הללו יוצרים את התחזיות הכלכליות שגורמות לעולם הנדל"ן בדיור מוגן להיות בתנופה והופכים כל פרויקט דיור מוגן להשקעה כלכלית אדירה. אבל בואו נחזור קצת אחורה, בדצמבר 2013 בוצע שינוי חשבונאי ע"י הרשות לניירות ערך אשר הוציא את הדיור המוגן מהקיפאון שבו היה שרוי וסימן אותו כנדל"ן להשקעה. המשמעות הישירה של השינוי היא שהדוחות הכספיים של חברות אלו יראו אטרקטיביים למשקיעים ובנוסף, תגדל שורת העודפים ואיתה האפשרות לחלוקת דיבידנד. בכך אישרו לחברות הדיור המוגן לרשום את נכסיהן כנדל"ן להשקעה ומשקיעים הגדולים שמשנים את חוקי המשחק רואים בו השקעה אסטרטגית נבונה.

מודל כלכלי ייחודי וחדשני

בשנים האחרונות, בעקבות השינוי בנדל"ן, אנו רואים שיטת בעלות החדשה מאפשרת דרך נוספת לתשלומים על הדיור המוגן, כך שהדייר הוא בעלי הדירה ועסקת הכניסה למתחם היא עסקת רכישה לכל דבר ועניין. מה שמהווה התפתחות משמעותית בתחום. ויש לזכור כי סכומים אלה משתנים בהתאם למיקום בית הדיור, כפי שעלותן של  דירות למכירה בחולון אינן זהות לעלות דירה באופקים.

בתי הדיור לאוכלוסיה מבוגרת מאוכלסים בדיירים עצמאיים המשכירים יחידת דיור בבית לצורך מגורים. התשלום על הדיור המוגן בישראל מאופיין כמודל כלכלי, המציב את הדייר על הסקלה שבין שכירות לבעלות. על פי השיטה, מפקיד הדייר פיקדון בידי החברה בעלת הנכס מראש ולכל תקופת ההסכם, בהתאם לסכום שנקבע בהסכם המשתכן. בהתאם להסכם זה מחולט מהפיקדון אחוז מסוים (בסביבות 3% לשנה), כפי שנקבע בהסכם המשתכן (להלן: "דמי השחיקה"). כלומר, הדייר מתגורר בדירה עליה הוא משלם כביכול בתשלומים ומוסיף תשלום על פעילויות נוספות המעניינות אותו. ברשת בית בכפר קיימים מודלים בהם ניתן לקבל  דיור מוגן ללא פקדון.

התשואה והרווח

התשואה מודדת את הכדאיות של ההשקעה, כאשר בענף הדיור המוגן התשואה נקבעת על פי חלוקת ה-NOI המתואם שמשמעו שווי הנכס בניכוי הפיקדון הלא מחולט. המודעות הגוברת בקרב אוכלוסיית הקשישים בארץ ועמה ההבנה באשר לשוני בין הדיור המוגן לבין פתרונות סיעודיים אחרים כדוגמת בית אבות המופנים בעיקר לשכבות החלשות, מגבירה את הביקוש לסוג דיור זה.מפאת הביקוש הרב והמענה הנמוך, התחום מאופיין בשיעורי תפוסה גבוהים במיוחד הנאמדים ובתקופות שכירות ארוכות הנמשכות בממוצע כ-10 שנים. בנוסף, השוכרים הם קהל מבוסס אשר מעמיד מראש את דמי השכירות באמצעות הפיקדון ומכאן הקלות היחסית בהיבט המימוני והכניסה של חברות מענף הנדל"ן לעולם הדיור המוגן, שהפך לאטרקטיבי במיוחד.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם

 • רכישת דירה בדיור מוגן – הצעד הבא בנדל"ן

  שבע דקות בגן עדן

  ג'ני אלעזרי ביקרה בערב ספיד-דייטינג לגיל הזהב ב"בית בכפר" בכפר סבא אתם יודעים, הבנות יושבות מאחורי שולחן עמוס רוגלעך, נרות ופרחים, ולבנים יש שבע דקות להרשים אותן עד שיישמע הגונג…

 • רכישת דירה בדיור מוגן – הצעד הבא בנדל"ן

  צעד ראשון לקראת מעבר לדיור מוגן

  כיצד יודעים שהגיע הזמן המתאים מצד אחד, זה הגיל בו מתחילים ליהנות מהשכר של שנות עבודה ארוכות וזוכים לפרוש מהעבודה והמירוץ אחר הקריירה וגידול הילדים. זה הזמן בו מבוגרים יכולים…

 • רכישת דירה בדיור מוגן – הצעד הבא בנדל"ן

  לקראת מעבר לדיור מוגן

  כיצד להתגבר על מכשולים כלכליים ומשפחתיים בדרך מעבר לדיור מוגן מתבצע רק לאחר שילוב של מספר אלמנטים שמעניקים לנו את הקרקע הפוריה והמתאימה למעבר. גם אם ההחלטה לעבור כבר קיימת…

בניית אתרים | חווית משתמש | פיתוח תוכנה